Uwaga! Ta strona wysyła Ci "ciasteczko".
Użytkowników online:
1
Artykuły>Komputer PC>Jak wydrukować pdf-a bez tła
printer_icon

Jak wydrukować pdf-a bez tła

07.05.11 ABXYZ

Czasem trafiają się pliki pdf z ciemnym lub kolorowym tłem, wtedy wydruk na papierze takiego dokumentu wygląda brudno i nieczytelnie. A w przypadku drukarek atramentowych, dochodzi jeszcze potworne zużycie tuszu. Zaskoczyło minie to, że żadna z przeglądarek pdf, których używam, nie udostępnia opcji wydruku bez tła. Zdaje się, ze Adobe Acrobat pozwala otwierać i edytować pliki pdf, lecz jest drogi program. Na szczęście, zawsze pod ręką jest GIMP. Dalej opisałem, jak można wydrukować pdf-a bez tła, z pomocą darmowego programu graficznego GIMP.

W GIMPie jest możliwość importowania plików pdf, strony zaimportowanego dokumentu można edytować jak zwykły obraz. Zatem uruchamiamy GIMPa i otwieramy nasz przykładowy plik pdf wybierając z menu programu opcję:

Plik->Otwórz

W okienku dialogowy "Import z pdf" ustawiamy opcje, tak, żeby każda strona importowanego dokumentu została załadowana do osobnej warstwy. Wybieram też rozdzielczość z jaką będziemy obraz drukować.

obrazek
Importujemy pdf-a

Następnie zmieniamy tryb obrazu z RGB na tryb indeksowany, redukując jednocześnie liczbę kolorów do 16. W przypadku gdy tło ma jednolity kolor na całej stronie, na przykład niebieski, lub tło składa się tylko z kilku kolorów, to najlepiej ustawić liczbę kolorów w palecie na 256. A jeśli kolor tła na stronie zmienia się w sposób płynny, tak jak w naszym przykładowym pdf-ie, wtedy lepiej jest ustawić mniejszą ilość kolorów w palecie, np. 16 lub 32.

Obraz->tryb
obrazek
Zmieniamy tryb obrazu z RGB na tryb indeksowany, redukując jednocześnie liczbę kolorów do 16

W trybie indeksowanym obraz posiada paletę kolorów, każdy piksel na ekranie ma przypisany numer pozycji w palecie kolorów. Liczba pozycji w palecie kolorów jest ograniczona np: 256, ale każda może przyjąć jedną z 16 milionów barw. Jeśli np. w palecie kolorów na pozycji numer 3 zmienimy kolor z żółtego na biały, wtedy wszystkie piksele na ekranie zmienią kolor z żółtego na biały. Właśnie w ten sposób, zmieniając w palecie kolory tła na kolor biały, usuniemy z obrazu kolorowe tło.

Otwieramy okno dialogowe "Paleta kolorów"

Okna->Dokowane okna dialogowe->Paleta kolorów
obrazek
Edytujemy paletę kolorów, zmieniając kolory tła na kolor biały.

I zmieniamy jeden za drugim wszystkie kolory tła na kolor biały, wybierając w okienku "Paleta kolorów" kolor do modyfikacji i klikając w przycisk z funkcją "Modyfikacja koloru". Kolor tła do modyfikacji najwygodniej wybierać posługując się narzędziem "Pobranie koloru" z okienka "Przybornik". W naszym przykładzie zmieniłem na biały pięć kolorów, którymi rysowane było tło. W rezultacie, co widać na ilustracji poniżej, kolorowe tło znikło i mamy tekst czarno na białym. Modyfikując kolory tła należy uważać, żeby oprócz tła nie znikały ze stron inne elementy jak kolorowe rysunki, schematy i wykresy :) Jeśli tak się dzieje, to trzeba się cofnąć do punku zmiany trybu obrazu na tryb indeksowany i zwiększyć liczbę kolorów w palecie.

obrazek
Edytujemy paletę kolorów, zmieniając kolory tła na kolor biały.

Samo drukowanie może być odrobinę uciążliwe, ponieważ trzeba wydrukować każdą stronę dokumentu pojedynczo, jako osobny obraz. Otwieramy okienko dialogowe "Warstwy".

Okna->Dokowane okna dialogowe->Warstwy

Każda warstwa to jedna strona wczytanego dokumentu w formacie pdf, na ekranie widzimy pierwszą warstwę - pierwszą stronę, pozostałe strony pozostają przysłonięte. Jeśli teraz uruchomimy opcję drukuj, to wydrukuję się to, co jest aktualnie widoczne na ekranie, czyli pierwsza strona. Klikając w przycisk z narysowanym okiem przy numerze warstwy, można włączać i wyłączać widoczność każdej warstwy. Zatem, żeby obejrzeć i wydrukować drugą stronę pdf-a, klikamy w przycisk z okiem przy pierwszej warstwie; w rezultacie pierwsza strona znika z widoku i widzimy stronę drugą. Podobnie postępujemy, żeby obejrzeć i wydrukować pozostałe strony.

obrazek
Drukujemy dokument strona po stronie.

Jakość wydruku zależy od rozdzielczości, z jaką strony pliku pdf zostały zaimportowane, oraz od liczby kolorów w  palecie wybranej przy zmianie trybu obrazu z RGB na tryb indeksowany.

Znalazłem w sieci skrypt dla GIMPa - rozszerzenie pozwalające jednym kliknięciem zapisać wszystkie warstwy do osobnych plików graficznych w formacie tiff. Skrypt można pobrać z pod adresu Save-layers-tiff-24.zip, trzeba archiwum rozpakować w katalogu ".gimp-2.6/scripts" - ja akurat mam wersję 2.6 GIMPa. Jeśli trafi się mam pdf z dużą ilością stron, to można zapisać wszystkie warstwy do osobnych plików *.tiff; a następnie, z pomocą innego programu, wszystkie te pliki automatycznie wydrukować.

Inne możliwości

Jakiś czas temu natrafiłem w sieci na całkiem użyteczny programik pdfedit pozwalający modyfikować gotowe plik pdf. Lecz niestety zdarzają się pdf-y, których program nie jest wstanie załadować i się zawiesza. Mimo tego warto zainstalować sobie ten program.

legenda

Komentarze (brak)

Artykuły>Komputer PC>Jak wydrukować pdf-a bez tła
Ostatnie artykuły