KURS AVR-GCC, "Atmel AVR 8-bit GNU Toolchain"
Ostatnia wersja WinAVR ma datę wydania 2010-01-20. Aktualnie alternatywą dla nieco już nieświeżego WinAVR jest przygotowany przez firmę Atmel "AVR GNU Toolchain".
Atmel AVR GNU Toolchain
'Atmel AVR GNU Toolchain' dostarcza podobny zestaw programów jak WinAVR: kompilator AVR-GCC (C/C++), asembler, linker, debugger dbg, najnowszą wersję biblioteki avrlibc, oraz takie programy jak: avrdude - obsługa programatorów, symulator simulavr i AVaRICE - dla jtag_ice; nie dołączyli jedynie programu Insight -graficznej nakładki do dbg.
Instalacja 'Atmel AVR Toolchain' sprowadza się jedynie do pobranie i uruchomiania programu instalacyjnego.
Na stronie Atmel AVR Toolchain for Windows możemy pobrać AVR Toolchain dla systemu Windows, wymagana rejestracja. Instalkę dla Linuksa pobieramy na Atmel AVR Toolchain for Linux, a pliki źródłowe na stronie source code
MFile
W kursie AVR-GCC do tworzenia i edycji plików Makefile służył nam programik MFile, instalowany na dysku wraz z WinAVR; obecnie możemy zamontować ten przydatny programik oddzielnie. MFile został napisany w języku Tcl (Tool Command Language), Tcl jest językiem interpretowanym, więc wcześniej potrzebujemy zainstalować w systemie interpreter języka Tcl, można taki znaleźć pod adresem ActiveTcl Community Edition. Po instalacji ActiveTcl skrypty Tcl uruchamiają się w systemie Windows przy kliknięciu w ikonę pliku z rozszerzeniem *.tcl. Natomiast sam MFile można pobrać z mojej stronki mfile.zip, pliki te pochodzą z WinAVR. Pobrane archiwum można rozpakować w dowolnym miejscu na dysku, a dla pliku mfile.tcl utworzyć skrót na pulpicie albo w menu Start. Skrypt mfile.tcl jest plikiem tekstowym, który możemy otworzyć dowolnym edytorem tekstu i swobodnie modyfikować. Przykładowo dodałem w menu często używaną opcję "MCU frequency", a do listy programatorów dopisałem usbasp.
Edytor programisty
Wraz z WinAVR instalowany był "Programmer’s Notepad", prosty, ale całkiem użyteczny edytor tekstu. W internecie jest spory wybór podobnych programów, ja polecam Geany - lekki, edytor tekstu programisty z wieloma przydatnymi funkcjami.
Geany jest programem wieloplatformowym (Linux, Windows,..) z otwartymi źródłami i możliwością tworzenia własnych wtyczek rozszerzających jego możliwości.
A cz w ogóle warto wymienić WinAVR na 'Atmel AVR GNU Toolchain'? Jeśli ktoś zamierza sięgać po najnowsze typy AVRów (np układy XMEGA), to TAK.