Jak wydrukować pdf-a bez tła
Czasem trafiają się pliki pdf z ciemnym lub kolorowym tłem, wtedy wydruk na papierze takiego dokumentu wygląda brudno i nieczytelnie. A w przypadku drukarek atramentowych, dochodzi jeszcze potworne zużycie tuszu. Zaskoczyło minie to, że żadna z przeglądarek pdf, których używam, nie udostępnia opcji wydruku bez tła. Zdaje się, ze Adobe Acrobat pozwala otwierać i edytować pliki pdf, lecz jest drogi program. Na szczęście, zawsze pod ręką jest GIMP. Dalej opisałem, jak można wydrukować pdf-a bez tła, z pomocą darmowego programu graficznego GIMP.
W GIMPie jest możliwość importowania plików pdf, strony zaimportowanego dokumentu można edytować jak zwykły obraz. Zatem uruchamiamy GIMPa i otwieramy nasz przykładowy plik pdf wybierając z menu programu opcję:
W okienku dialogowy "Import z pdf" ustawiamy opcje, tak, żeby każda strona importowanego dokumentu została załadowana do osobnej warstwy. Wybieram też rozdzielczość z jaką będziemy obraz drukować.
Następnie zmieniamy tryb obrazu z RGB na tryb indeksowany, redukując jednocześnie liczbę kolorów do 16. W przypadku gdy tło ma jednolity kolor na całej stronie, na przykład niebieski, lub tło składa się tylko z kilku kolorów, to najlepiej ustawić liczbę kolorów w palecie na 256. A jeśli kolor tła na stronie zmienia się w sposób płynny, tak jak w naszym przykładowym pdf-ie, wtedy lepiej jest ustawić mniejszą ilość kolorów w palecie, np. 16 lub 32.
W trybie indeksowanym obraz posiada paletę kolorów, każdy piksel na ekranie ma przypisany numer pozycji w palecie kolorów. Liczba pozycji w palecie kolorów jest ograniczona np: 256, ale każda może przyjąć jedną z 16 milionów barw. Jeśli np. w palecie kolorów na pozycji numer 3 zmienimy kolor z żółtego na biały, wtedy wszystkie piksele na ekranie zmienią kolor z żółtego na biały. Właśnie w ten sposób, zmieniając w palecie kolory tła na kolor biały, usuniemy z obrazu kolorowe tło.
Otwieramy okno dialogowe "Paleta kolorów"
I zmieniamy jeden za drugim wszystkie kolory tła na kolor biały, wybierając w okienku "Paleta kolorów" kolor do modyfikacji i klikając w przycisk z funkcją "Modyfikacja koloru". Kolor tła do modyfikacji najwygodniej wybierać posługując się narzędziem "Pobranie koloru" z okienka "Przybornik". W naszym przykładzie zmieniłem na biały pięć kolorów, którymi rysowane było tło. W rezultacie, co widać na ilustracji poniżej, kolorowe tło znikło i mamy tekst czarno na białym. Modyfikując kolory tła należy uważać, żeby oprócz tła nie znikały ze stron inne elementy jak kolorowe rysunki, schematy i wykresy :) Jeśli tak się dzieje, to trzeba się cofnąć do punku zmiany trybu obrazu na tryb indeksowany i zwiększyć liczbę kolorów w palecie.
Samo drukowanie może być odrobinę uciążliwe, ponieważ trzeba wydrukować każdą stronę dokumentu pojedynczo, jako osobny obraz. Otwieramy okienko dialogowe "Warstwy".
Każda warstwa to jedna strona wczytanego dokumentu w formacie pdf, na ekranie widzimy pierwszą warstwę - pierwszą stronę, pozostałe strony pozostają przysłonięte. Jeśli teraz uruchomimy opcję drukuj, to wydrukuję się to, co jest aktualnie widoczne na ekranie, czyli pierwsza strona. Klikając w przycisk z narysowanym okiem przy numerze warstwy, można włączać i wyłączać widoczność każdej warstwy. Zatem, żeby obejrzeć i wydrukować drugą stronę pdf-a, klikamy w przycisk z okiem przy pierwszej warstwie; w rezultacie pierwsza strona znika z widoku i widzimy stronę drugą. Podobnie postępujemy, żeby obejrzeć i wydrukować pozostałe strony.
Jakość wydruku zależy od rozdzielczości, z jaką strony pliku pdf zostały zaimportowane, oraz od liczby kolorów w palecie wybranej przy zmianie trybu obrazu z RGB na tryb indeksowany.
Znalazłem w sieci skrypt dla GIMPa - rozszerzenie pozwalające jednym kliknięciem zapisać wszystkie warstwy do osobnych plików graficznych w formacie tiff. Skrypt można pobrać z pod adresu Save-layers-tiff-24.zip, trzeba archiwum rozpakować w katalogu ".gimp-2.6/scripts" - ja akurat mam wersję 2.6 GIMPa. Jeśli trafi się mam pdf z dużą ilością stron, to można zapisać wszystkie warstwy do osobnych plików *.tiff; a następnie, z pomocą innego programu, wszystkie te pliki automatycznie wydrukować.
Inne możliwości
Jakiś czas temu natrafiłem w sieci na całkiem użyteczny programik pdfedit pozwalający modyfikować gotowe plik pdf. Lecz niestety zdarzają się pdf-y, których program nie jest wstanie załadować i się zawiesza. Mimo tego warto zainstalować sobie ten program.